بایستگی چهل سالگی انقلاب اسلامی

بهمن ۹۷، انقلاب اسلامی چهل ساله می‌شود. گرامیداشت یاد و راه شهیدان انقلاب و آرمان‌های والای معمار کبیر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) و پاسداشت و صیانت از ۴۰ سال مجاهده، مقاومت، جهاد، ایستادگی، آبادانی و پیشرفت ما را بر آن می‌دارد که «راه پرافتخار طی شده» را تجلیل و «افق آینده» را با «امید و اراده بیشتر» مورد واکاوی قرار دهیم. براین اساس ضروری است که «بایسته‌هاوملاحظات»‌زیر مورد توجه سیاست‌گذاران،تصمیم‌گیران، برنامه‌ریزان، کارگزاران، رسانه‌ها و مسوولان ذی‌ربط قرار گیرد؛

۱. قرن بیستم رخدادهای بزرگی را شاهد بوده است: وقوع جنگ جهانی اول و دوم، جنگ سرد میان ابرقدرت‌های شرق و غرب، فروپاشی مارکسیسم، فرو ریختن دیوار برلین، جنگ هشت ساله عراق و هم‌پیمانان آن علیه ایران، … از جمله این رخدادهای مهم هستند. اما بی‌شک «وقوع انقلاب اسلامی» بزرگ‌ترین حادثه قرن بیستم بود که به قول جامعه‌شناس بزرگ جهانی «آنتونی گیدنز»، «انقلاب اسلامی توجه جهانیان را از مارکسیسم و لیبرالیسم به سمت اسلام جلب کرد.»

۲. انقلاب اسلامی به‌رغم تهدیدها، تحریم‌ها، توطئه‌ها، جنگ هشت ساله … توانسته است دستاوردهای بزرگی را داشته باشد؛ آزادی بیان، مطبوعات و احزاب، مشارکت سیاسی و واقعی مردم در اداره امور و تعیین حاکمان و مسوولانه و نهادهای قدرت، استقلال واقعی و پایان دادن به مداخله بیگانگان در اداره امور ملت ایران، ایجاد امنیت پایدار در جهان ناامن و منطقه حساس و بی‌ثبات غرب آسیا (خاورمیانه)، ایجاد روح خود باوری، اعتماد و اراده ملی و هویت‌یابی در نزد آحاد جامعه، تجدید حیات اسلام و بیداری مسلمانان و احیای هویت دینی را باید از بنیادی‌ترین و اساسی‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی برشمرد.

۳. انقلاب اسلامی در حوزه کارنامه و عملکرد اجرایی موفقیت‌ها و پیشرفت‌های بزرگی را احراز کرده است که باید در فرصت دیگری به آن پرداخت. اما نارسائی‌ها، ناکامی‌هایی در عمر چهل ساله انقلاب اسلامی خودنمایی می‌کند که به‌شدت مردم و مسوولان را رنج می‌دهد؛ «فساد افسار گسیخته و نهادینه شده»، «ناکامی در تحقق عدالت اجتماعی»، «افزایش فاصله طبقاتی، تبعیض و نابرابری» ، «نظام دیوان سالار اداری ناکارآمد که خود تهدیدی بزرگ علیه اصل انقلاب محسوب می‌گردد»، «کاهش اعتماد عمومی به مسوولان در نزد افکار عمومی و تنزل معنادار گروه‌های مرجع اصیل» را باید از عمده‌ترین ناکامی‌های آن برشمرد.

۴. انقلاب اسلامی برای «پویایی، مانایی، بالندگی و تأثیرگذاری» باید برای تحقق موارد زیر اهتمام جدی به‌عمل آورد؛
– تلاش برای تحقق عملی، اهداف و برنامه‌های سند چشم انداز ۱۴۰۴ که در حال حاضر عقب ماندگی جدی در آن مشاهده می‌گردد.
– توجه به سرمایه‌های اجتماعی و تدوین سازوکاری واقعی در راستای حفظ و صیانت از نخبگان، گروه‌های مرجع و کاهش معنادار خروج نخبگان و فرار مغزها.
– همه‌پرسی برای اصلاح قانون اساسی در راستای پاسخگویی به نیازهای امروزین جامعه و نسل‌ها از جمله تصمیم‌گیری درباره نظام ریاستی، نظام پارلمانی، نظام دو مجلسی، تمرکز امر
قانونگذاری و …
– گفت‌وگوی ملی میان نیروها، جریانات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی درون نظام در راستای افزایش همگرایی، همدلی و وحدت نیروهای وفادار به نظام و انقلاب و کاهش فاصله میان آنان.
– اجماع نخبگان و سیاست‌گذاران بر سر مسائل اهم و راهبردی کشور و تلاش برای تحقق آنها و رها کردن حاشیه‌ها و تنش‌های بی‌حاصل سیاسی، باندی ،قبیله‌ای و …
– در چهل سالگی انقلاب باید شاهد گفتمان و مفاهمه و تضارب آراء بین نسلی ، بین جناح‌ها برای ایجاد همگرایی و ائتلاف نیروهای انقلاب و وفادار بر آن برای برون رفت از مسائل و مشکلات اجرایی باشیم. باید از این فرصت برای شنیدن صداهای گوناگون برای اداره بهتر کشور استفاده کرد و بهانه برای دشمنان را به حداقل رساند. بازخوانی آرمان‌ها، اهداف، چشم‌انداز و منظومه فکری انقلاب اسلامی برای کارآمدی، پیشرفت و عدالت و خوانش فراشیعی و فراایرانی از «ایدئولوژی انقلاب اسلامی» از رسالت‌ها و اقدامات مهم ملی در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *